fbpx
Otyłość i nadwaga- jedzenie, styl życia i choroby
STRONA GŁÓWNA,  ZDROWE ŻYWIENIE

Otyłość i nadwaga – konsekwencje zdrowotne

Problematyka nadwagi i otyłości na świecie oraz w Polsce

Na całym świecie stale rośnie liczba osób, które cierpią z powodu nadwagi i otyłości. Kwestia nadwagi dotyczy już ponad 1,9 miliarda ludzi (powyżej 18 roku życia), a wśród nich mamy aż 650 milionów osób otyłych. Jest to odpowiednio około 39% i 13 % populacji. Wielkość problemu w Polsce jest również ogromna. Szacuje się, że 3 na 5 dorosłych ma nadwagę oraz że co czwarty jest otyły.

Nadwagę należy rozumieć jako różnicę pomiędzy aktualną a należną masą ciała. W wielu przypadkach nadwaga jest stanem przejściowym, poprzedzającym otyłość.

Otyłość określana jest jako stan patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej. Natomiast bezpośrednim skutkiem dla organizmu jest upośledzenie jego czynności w różnych aspektach życia, prowadzące do zwiększonego ryzyka zachorowalności oraz śmiertelności.

Zawartość tkanki tłuszczowej większa niż 30% u kobiet i 25% u mężczyzn należnej masy ciała jest jednoznaczna z rozpoznaniem otyłości. Do oceny otyłości w wielu badaniach klinicznych czy też populacyjnych używa się wskaźników wagowo-wzrostowych, z czego najpopularniejszym jest BMI.

Przyczyny otyłości

Za 95% przypadków otyłości odpowiedzialny jest dodatni bilans energetyczny. Nadwyżka energii bierze się z nieprawidłowej proporcji między energią dostarczaną z pożywienia a energią, która będzie spożytkowana przez organizm.

Energia pozyskiwana wraz z pożywieniem przeznaczona jest w 60% na podstawową przemianę materii, a w 20% na aktywność fizyczną. Dodatkowo organizm potrzebuje zużytkować jeszcze część energii na produkcję ciepła. Reszta energii, która nie została przez nas wykorzystana znajduje swoje miejsce w tkance tłuszczowej, niestety.

bilans-energetyczny
PROSTY WNIOSEK: NADMIAR ENERGII KUMULUJE SIĘ W TKANCE TŁUSZCZOWEJ

Cywilizacja XXI wieku daje nam mnóstwo możliwości, żyjemy w pięknych czasach… Jednak tak jak wszystko ma swoje plusy i minusy- tak obecny styl życia społeczeństwa wiąże się z wieloma negatywnymi zmianami.

Do szybkiego wzrostu masy ciała mogą przyczynić się:

 1. wysokokaloryczne jedzenie bogate w węglowodany i tłuszcze,
 2. dieta uboga w witaminy i składniki mineralne,
 3. nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
 4. niedostateczna aktywność fizyczna.
Powyżej wymienione czynniki są tzw. pochodzenia zewnętrznego. Jak widać, w prosty sposób można wykluczyć lub zmienić pewne przyzwyczajenia i osiągnąć znaczną poprawę naszego zdrowia.
 

Druga grupa czynników, czyli tych pochodzenia wewnętrznego dotyczy zaburzeń o charakterze klinicznym. W tych przypadkach droga walki z nadwagą czy otyłością jest dużo bardziej skomplikowana. Zaliczamy do nich:

 • wady rozwojowe,
 • nowotwory,
 • tętniaki,
 • organiczne choroby podwzgórza,
 • neuroinfekcje,
 • nieprawidłową pracę gospodarki hormonalnej (np. zespół Cushinga, zespół wielotorbielowatych jajników),
 • rzadkie zespoły uwarunkowane genetycznie (np. zespół Turnera, Laurence’a- Monna),
 • stosowanie różnych środków farmakologicznych (np. leki przeciwdepresyjne), które mogą powodować zaburzenia metabolizmu.

Skutki otyłości

W perspektywie czasu występowanie zwiększonej masy ciała prowadzi do wielu niekorzystnych dla zdrowia człowieka konsekwencji. Najważniejszymi z nich są: zmniejszenie wydolności organizmu, obniżenie jakości życia oraz rozwój chorób przewlekłych, które zostały szczegółowo wymienione na rysunku poniżej.

Konsekwencje zdrowotne otyłości
OTYŁOŚĆ JAKO PRZYCZYNA WIELU INNYCH SCHORZEŃ

Jakie rozróżniamy metody leczenia nadwagi i otyłości?

Krótkie podsumowanie

Aby osiągnąć sukces (długotrwały i zadowalający) w tej trudnej walce z nadwagą czy otyłością należy doprowadzić do powolnego i stałego spadku masy ciała, a w dalszej perspektywie do jej utrzymania na stałym poziomie. Dlatego bardzo ważna w tym procesie jest zmiana nawyków żywieniowych oraz naszego zachowania na prozdrowotne.

Dodatkowe kilogramy powinny być dla nas sygnałem alarmowym, ostrzegającym przed zagrożeniem, jakim może być późniejsza choroba- otyłość. Najważniejsze jest, aby ustalić jakie są przyczyny naszej nadwagi. Być może kryją się pod nią inne choroby jeszcze niezdiagnozowane, a może nasz styl życia wymaga konkretnych zmian? Niedobory w diecie? Mało snu? Dużo stresu? Brak sportu? Jakość życia uwarunkowana jest stanem zdrowia człowieka… Nasze zdrowie jest w naszych rękach!

Źródła:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *