fbpx
Stres jako powód, dla którego nie możemy schudnąć...
STRONA GŁÓWNA,  ZDROWY UMYSŁ

Stres jako powód, dla którego nie możemy schudnąć…

Co oznacza stres i do czego nas prowadzi?

Stres– według mnie jedną z najlepszych definicji opracował nasz polski psycholog, Jan Strelau. A więc jego zdaniem, do czynienia ze stresem mamy wtedy, gdy czujemy bardzo silne emocje o zabarwieniu negatywnym. Z reguły towarzyszy im lęk, strach, złość czy bezsilność.

Wywołują one liczne reakcje w naszym organizmie, które są na tyle głębokie, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Ponadto takie negatywne działanie stresu prowadzi do zakłócenia psychicznej i fizycznej równowagi. Dlatego poprzez cykl przemian na tle biochemicznym i  fizjologicznym dochodzi do zaburzenia tak zwanej homeostazy organizmu.

Warto podkreślić w tym momencie, że ludzie reagują w bardzo różny sposób na dane bodźce. Zatem każdy człowiek znajdujący się w stresującej go sytuacji ma prawo reagować na swój indywidualny sposób.

Stres kontra zdrowie

Jeżeli nie umiemy poradzić sobie ze stresem to najczęściej rezultatem tego będzie nasze nadmierne objadanie się.

Wyniki badań mówią jednoznacznie o tym, że u wielu osób zachodzi pewien automatyczny mechanizm. Otóż zachowania w postaci zwiększonej ilości przyjmowanego jedzenia na skutek współistniejącego stresu są reakcjami wyuczonymi oraz głównym systemem działania

Powodem, dla którego tak się dzieje jest szeroka dostępność żywności. Ponadto jedną z funkcji żywności jest taka, która opiera się na chwilowym przynoszeniu ulgi. Pozostałe funkcje żywności oraz szersze podejście do tematu psychologicznych aspektów żywności znajdziecie w moim wcześniejszym poście- kliknij tutaj!

Niestety, jedzenie w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, nie podsuwa rozwiązań w danej sytuacji. A wręcz przeciwnie, ponieważ nadmierna  konsumpcja (wysokokaloryczne i znacznie przetworzone jedzenie) wpływa w negatywny sposób na zdrowie jednostki.

Strefa emocjonalna a problem nadmiernej masy ciała... Co mówią na ten temat wyniki badań naukowych?!

Stop stygmatyzacji osób z otyłością
STOP STYGMATYZACJI OSÓB Z OTYŁOŚCIĄ

Kilka ciekawych przemyśleń na sam koniec...

Podsumowując, codzienny stres i to w dużej ilości, często charakteryzujący się intensywnym nasileniem, nie może pozostać obojętny dla zdrowia człowieka. Wówczas ryzyko przyrostu masy ciała okazuje się być bardzo prawdopodobne, na co wskazują liczne wyniki badań naukowych. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozładowywać emocje. Zdobycie tej umiejętności może posłużyć nam później jako rewelacyjna metoda do walki z dodatkowymi kilogramami.

Po pierwsze, żadna dieta cud nie sprawi, że jej natychmiastowe wręcz rezultaty utrzymają się na okres chociażby kilku lat. Niestety, ale to tak nie działa… Najprawdopodobniej, po jakimś czasie dojdzie do powrotu tej osoby do wagi wyjściowej, a nawet i pojawienia się kilogramów z tak zwaną nawiązką.

Po drugie to ujemny bilans energetyczny powoduje, że CHUDNIEMY. Dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej, a przede wszystkim zdrowemu żywieniu jesteśmy w stanie zapewnić sobie długoterminowe korzyści. Pod postacią stopniowej, racjonalnej utraty masy i obwodów ciała poprawimy własne zdrowie, w jego fizycznym aspekcie!

Ponadto jeszcze wspomnę o samoświadomości, będącej jednym z dziesięciu założeń zdrowego stylu życia. Dotyczy ona ukierunkowania na regularny tryb życia i profilaktykę, wykorzystywania wiedzy dotyczącej zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz umiejętności oszacowania stanu własnego zdrowia.

Podejście holistyczne przedstawia aspekt ZDROWIA człowieka w oparciu o cztery różne płaszczyzny: psychiczną, fizyczną, społeczną oraz duchową.Tylko poprzez zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy wszystkimi sferami życiowymi możliwe jest cieszenie się dobrym zdrowiem i długim życiem.

Końcowy wniosek jest banalnie prosty- odnajdźmy swój życiowy balans, tego życzę sobie i Wam!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *