fbpx
Suplementy- co powinniśmy o nich wiedzieć?
STRONA GŁÓWNA,  ZDROWE ŻYWIENIE

Suplementy- co powinniśmy o nich wiedzieć?

Czym są suplementy diety?

Według obowiązującej aktualnie definicji jest to środek spożywczy, który ma za zadanie uzupełniać normalną dietę, być skoncentrowanym źródłem składników mineralnych, witamin czy innych substancji (wykazujących odżywczy efekt dla organizmu bądź inny fizjologiczny). Forma preparatu umożliwiająca  odpowiednie dawkowanie poprzez kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem itp. Suplementem nie może być produkt posiadający właściwości produktu leczniczego.

Suplementy na niedobory składników mineralnych i witamin w diecie

O tym, że zdrowy styl życia (urozmaicone i prawidłowe żywienie) gwarantuje stan równowagi dla naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać.

A co, jeśli dojdzie do nieprzestrzegania zaleceń prawidłowej diety? Co zrobić w przypadku pogorszenia stanu zdrowia na skutek przewlekłego stresu czy innych czynników środowiskowych?

Jeśli nasz aktualny sposób żywienia nie jest dobrze zbilansowany, zróżnicowany, a tym samym nie dostarczamy do naszego organizmu odpowiedniej ilości danych składników pokarmowych…
Jak wówczas możemy sobie pomóc?!

Kiedy brakuje nam w codziennym pożywieniu odpowiedniej ilości witamin i minerałów możemy wtedy sięgnąć po suplementy diety.

Na podstawie przeprowadzonych badań populacyjnych uzyskano następujące wyniki na temat niedoborów różnych składników pokarmowych:

 • wapń,
 • potas,
 • magnez,
 • cynk,
 • żelazo,
 • miedź,
 • witamina C,
 • witamina B1, B2, B6,
 • witamina D.
Tego rodzaju deficyty żywieniowe możemy skutecznie zredukować dzięki:
 1. stosowanie diety opartej na różnorodności, urozmaiceniu spożywanych produktów spożywczych,
 2. żywności wzbogaconej/ funkcjonalnej,
 3. stosowaniu okresowym odpowiednich suplementów diety.

Dla kogo przeznaczona jest suplementacja?

Dlaczego coraz częściej sięgamy po suplementy?

Czym się kierować?

 1. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej informacji o firmie, która zajmuje się sprzedażą suplementów (np. o lokalizacji jej siedziby, zakładach produkcyjnych, warunkach produkcji, doświadczeniu w branży).⁣⁣
 2. Bardzo ważna kwestią jest również promowanie zdrowego stylu życia i edukowanie potencjalnych klientów przez daną markę. ⁣Łatwo jest wtedy dostrzec czy firmie zależy tylko i wyłącznie na zyskach pieniężnych czy również stara się być jak najlepszym źródłem informacji dla społeczeństwa, które chce świadomie zatroszczyć się o własne zdrowie.
Podsumowanie

Krótko podsumowując ten artykuł warto podkreślić, że zastosowanie suplementów diety może mieć szereg korzystnych dla zdrowia rezultatów. Należy przy tym pamiętać, że suplementów diety nie należy stosować jako substytut zróżnicowanej dietyNatomiast dostarczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych oraz witamin do organizmu jest rzeczą niezbędną, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i w konsekwencji długim życiem.

Źródła:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *