fbpx
Zespół metaboliczny
STRONA GŁÓWNA

Zespół metaboliczny. Czy jest się czego bać?

Gdzie leży przyczyna?

Zespół zaburzeń metabolicznych można określić jako swojego rodzaju negatywny skutek rozwoju naszej cywilizacji, polegającym na niesamowitym postępie w nauce i technice.

Mimo, że mamy dziś do czynienia ze znaczącą poprawą warunków ludzkiego życia to właśnie te szeroko pojęte zmiany zaowocowały rozwojem czynników ryzyka zespołu metabolicznego.

W ostatnich dekadach mamy do czynienia ze zwiększonym spożyciem kalorii, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sodu. Co więcej, na naszą niekorzyść wpływa coraz to mniejszy udział nienasyconych kwasów tłuszczowych, flawonoidów, witamin oraz błonnika w codziennej diecie.

Jednocześnie poza zmianami w sposobie żywienia doszło do ogólnego obniżenia poziomu aktywności ruchowej społeczeństwa. 

Jako główne przyczyny zespołu metabolicznego możemy wyróżnić:

 1. niewystarczającą ilość aktywności fizycznej,
 2. brak odpowiedniego- zdrowego żywienia,
 3. różne zanieczyszczenia, np. wody, powietrza czy żywności,
 4. stale rosnący pęd życia,
 5. przewlekły stres.
Istnieje wiele obserwacji potwierdzających istotną rolę stanu zapalnego w mechanizmie powstawania składowych zespołu metabolicznego. Zatem być może oprócz nieprawidłowego stylu życia warto byłoby zwrócić uwagę na stan zapalny, aby móc ustalić faktyczną przyczynę tego złożonego schorzenia.

Dlaczego zespół metaboliczny jest tak bardzo niebezpieczny?

Na zespół metaboliczny składają się powiązane ze sobą jednostki chorobowe o charakterze metabolicznym, których działanie sumuje się i wzmacnia jednocześnie.

Definicja odnosi się do współwystępowania nieprawidłowej tolerancji glukozy, insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, jak i zaburzeń lipidowych (podwyższonego stężenia trójglicerydów we krwi przy jednoczesnym obniżeniu stężenia lipoprotein frakcji HDL).

Wcześniej wymienione zaburzenia mają ścisły związek z nadmierną masą ciała, a dokładniej z otyłością o charakterze brzusznym. Po więcej informacji (z zakresu nadwagi i otyłości oraz ich konsekwencji zdrowotnych) odsyłam chętnych do mojego wcześniejszego wpisu kliknij tutaj, aby zobaczyć!

Przy obecności wielu tego typu zaburzeń metabolicznych istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego i to aż dwukrotnie. Natomiast pięciokrotnie podwyższa się szansa na wystąpienie w organizmie człowieka schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Przewlekła choroba nerek okazuje się być również powiązana ze składowymi zespołu metabolicznego, gdzie dochodzi do obniżenia filtracji kłębuszkowej, białkomoczu itp. Ponadto dowiedziono, że poprzez zespół metaboliczny można wpływać dodatnio na rozwój chorób nowotworowych, np. trzustki czy wątroby. 

Dane epidemiologiczne wskazują na to, że ponad 20% dorosłych Polaków choruje na zespół metaboliczny. Co więcej, zaczyna on kształtem przypominać nawet epidemię.

zespol-metabliczny-infografika

Czy zdrowe żywienie jest aż takie ważne?

Otóż prawidłowy styl żywienia może okazać się skutecznym sposobem na zachowanie zdrowia na wiele lat, tak zwaną długowieczność! W ostatnich latach nauki o zdrowym żywieniu znacząco zyskały na popularności. Ich dynamiczny rozwój pozwolił na sprecyzowanie wpływu określonego typu żywności na poziom zdrowia człowieka.

Powszechnie stosowana i najskuteczniejsza dieta przeznaczona dla osób cierpiących z powodu zespołu metabolicznego opiera się na:

 • niskiej podaży kalorii,
 • żywności ubogiej w tłuszcze,
 • produktach zbożowych pochodzących z pełnego przemiału,
 • spożywaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych o roślinnym pochodzeniu,
 • stosowaniu oliwy z oliwek,
 • jedzeniu ryb, jak i chudego, drobiowego mięsa,
 • owocach i warzywach.
Zespół metaboliczny- wyniki badań
Krótkie podsumowanie

Jak widać najważniejsza jest zmiana stylu życia, która polega na wprowadzenie właściwych zmian w codziennym żywieniu oraz obserwowaniu pomniejszającej się masy ciała. Tego rodzaju działania prowadzą zaś do zasadniczej poprawy jakości życia u osób cierpiących z powodu zespołu zaburzeń metabolicznych, a także do rzeczywistego zmniejszenia ryzyka możliwych powikłań.

Bardzo ważne są działania na rzecz edukacji pacjentów, powszechny dostęp do specjalistów oraz indywidualne podejście do problemu.

O zdrowie należy dbać zawsze, jednak często strach przed jego całkowitą utratą lub stan, kiedy choroba zagraża naszemu życiu okazuje się być największą motywacją do zmian.

Zmiany w stylu życia, lepsze odżywianie czy więcej ruchu na co dzień należy wprowadzać stopniowo, każdy według swojego tempa i obecnego stanu zdrowia.

Efekty takich prozdrowotnych działań mogą nas nieźle zaskoczyć. A to wszystko dzięki temu, że poprawia się samopoczucie, wzrasta pewność siebie, jak i wyniki badań pozostają w normie. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *